Manufacturer No:LS1046AXE8T1A
Manufacturer:NXP
Type:Microprocessors - MPU
Description:Microprocessors - MPU Layerscape 64-bit Arm Cortex-A72 Quad-core 1.8GHz -40 to 105C Security enabled
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | Microprocessors - MPU |
| Shipping Restrictions: |
This product may require additional documentation to export from the United States.
|
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FBGA-780 |
| Series: | LS1046A |
| Core: | ARM Cortex A72 |
| Number of Cores: | 4 Core |
| Data Bus Width: | 32 bit/64 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 1.8 GHz |
| L1 Cache Instruction Memory: | 4 x 48 kB |
| L1 Cache Data Memory: | 4 x 32 kB |
| Operating Supply Voltage: | 1 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Interface Type: | I2C JTAG PCIe QSPI SATA USB |
| L2 Cache Instruction / Data Memory: | 2 MB |
| Memory Type: | DDR4 |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | Microprocessors - MPU |
| other: | 60 |
| Subcategory: | Microprocessors - MPU |
| Tradename: | QorIQ |
| Part # Aliases: | 935338068557 |
| Unit Weight: | 0.177354 oz |
HOT
AM5729BABCXA
Brand:Texas Instruments

MCIMX7D7DVK10SD
Brand:NXP Semiconductors

MCIMX6Q5EYM12AE
Brand:NXP Semiconductors

ATSAMA5D21C-CU
Brand:Microchip Technology

MIMX8MN5CVPIZAA
Brand:NXP Semiconductors

AM6421BSFFHAALV
Brand:Texas Instruments

R9A07G063U01GBG#AC0
Brand:Renesas Electronics

MIMX8MM3CVTKZAA
Brand:NXP Semiconductors

STM32MP157CAA3
Brand:STMicroelectronics

ATSAMA5D43B-CU
Brand:Microchip Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






