Manufacturer No:MIMX8MN2DVTJZAA
Manufacturer:NXP
Type:Microprocessors - MPU
Description:Microprocessors - MPU i.MX 8M Nano Arm Cortex
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | Microprocessors - MPU |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FCBGA |
| Series: | i.MX8MNANO |
| Core: | ARM Cortex A53 ARM Cortex M7 |
| Number of Cores: | 2 Core |
| Data Bus Width: | 32 bit/64 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 1.5 GHz 750 MHz |
| L1 Cache Instruction Memory: | 32 kB |
| L1 Cache Data Memory: | 32 kB |
| Operating Supply Voltage: | 1 V |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 95 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Interface Type: | Ethernet I2C I2S SPI UART USB |
| L2 Cache Instruction / Data Memory: | 512 kB 16 kB |
| Memory Type: | DDR3L DDR4 LPDDR4 eMMC |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Processor Series: | i.MX 8M |
| Product Type: | Microprocessors - MPU |
| other: | 152 |
| Subcategory: | Microprocessors - MPU |
| Tradename: | i.MX |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer |
| Part # Aliases: | 935391122557 |
| Unit Weight: | 0.000035 oz |
HOT
LX2162RN82029B
Brand:NXP Semiconductors

MIMX8MM3CVTKZAA
Brand:NXP Semiconductors

MIMX8MN5DVPIZAA
Brand:NXP Semiconductors

R9A07G043F01GBG#AC0
Brand:Renesas Electronics

STM32MP157FAD1
Brand:STMicroelectronics

MIMX8DX6AVLFZAC
Brand:NXP Semiconductors

MCIMX6Y2DVM05AB
Brand:NXP Semiconductors

R9A07G063U01GBG#AC0
Brand:Renesas Electronics

DRA829JMTGBALFR
Brand:Texas Instruments

PIC32CX2051MTG128-I/X9B
Brand:Microchip Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






