Manufacturer No:MIMX8MQ5DVAJZAB
Manufacturer:NXP
Type:Microprocessors - MPU
Description:Microprocessors - MPU I.MX8 mScale 850D
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | Microprocessors - MPU |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FCBGA-621 |
| Series: | i.MX8M |
| Core: | ARM Cortex A53 ARM Cortex M4 |
| Number of Cores: | 5 Core |
| Data Bus Width: | 32 bit/64 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 1.5 GHz |
| L1 Cache Instruction Memory: | 16 kB 32 kB |
| L1 Cache Data Memory: | 16 kB 32 kB |
| Operating Supply Voltage: | 810 mV to 1.05 V |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 95 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Data RAM Size: | 160 kB |
| Data ROM Size: | 128 kB |
| Interface Type: | Ethernet I2C PCIe SPI USB |
| L2 Cache Instruction / Data Memory: | 1 MB |
| Memory Type: | DDR3L DDR4 LPDDR4 |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Processor Series: | i.MX 8MQ |
| Product Type: | Microprocessors - MPU |
| other: | 90 |
| Subcategory: | Microprocessors - MPU |
| Tradename: | i.MX |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer |
| Part # Aliases: | 935377777557 |
| Unit Weight: | 0.020738 oz |
HOT
DRA821U4TCBALMRQ1
Brand:Texas Instruments

AM3354BZCZ100
Brand:Texas Instruments
AM6442BSEFHAALV
Brand:Texas Instruments

ATSAMA5D21C-CU
Brand:Microchip Technology

PIC32CX1025MTSH128-I/X9B
Brand:Microchip Technology

LX2160XC72232B
Brand:NXP Semiconductors

PIC32CX2051MTG128-I/X9B
Brand:Microchip Technology

MIMX8MN5CVPIZAA
Brand:NXP Semiconductors

R9A07G075M24GBG#AC0
Brand:Renesas Electronics

LS1046AXE8T1A
Brand:NXP Semiconductors
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






