Manufacturer No:DS1961S-F5+
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:iButtons & Accessories
Description:iButtons & Accessories 1kb Protected EEPROM iButton with SHA-1 Engine
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | iButtons & Accessories |
| RoHS: | Details |
| Product: | iButtons |
| Type: | Password Protected |
| Memory Type: | EEPROM |
| Memory Size: | 1 kbit |
| Operating Supply Voltage: | 2.8 V to 5.25 V |
| Interface Type: | 1-Wire |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Dimensions: | 17.35 mm x 5.89 mm |
| Package / Case: | F5 MicroCan |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Organization: | 256 x 4 |
| Product Type: | iButtons & Accessories |
| Series: | DS1961 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Tradename: | iButton |
| Part # Aliases: | DS1961S 90-1961S+F50 |
| Unit Weight: | 0.109766 oz |
HOT
SDSDQAF3-008G-XI
Brand:SanDisk

SDCIT2/32GB
Brand:Kingston

DS9092+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

DECFX-C12DD1KCAQFW
Brand:Innodisk

DECFX-C12DD1KCAQF
Brand:Innodisk

SDSDAG3-016G-XA
Brand:SanDisk

DESDM-C12S06GE1SL
Brand:Innodisk

SDSDQAF3-128G-I
Brand:SanDisk

AA2.255JGA.003EM
Brand:Apacer

SQF-MSDM1-4G-21E
Brand:Advantech
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






