Manufacturer No:AT45DB161E-SHF-B
Manufacturer:Renesas Electronics
Type:NOR Flash
Description:NOR Flash 16 Mbit 3.0V (2.3V to 3.6V) -40C to 85C SOIC-W 208mil (Tube) Single SPI DataFlash
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Product Category: | NOR Flash |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOIC-Wide-8 |
| Series: | AT45DB161E |
| Memory Size: | 16 Mbit |
| Supply Voltage - Min: | 2.3 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Active Read Current - Max: | 22 mA |
| Interface Type: | SPI |
| Maximum Clock Frequency: | 70 MHz |
| Organization: | 2 M x 8 |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Timing Type: | Synchronous |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tube |
| Architecture: | Chip Erase |
| Brand: | Renesas / Dialog |
| Memory Type: | NOR |
| Product Type: | NOR Flash |
| Speed: | 70 MHz |
| other: | 90 |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Tradename: | DataFlash |
| Unit Weight: | 0.019048 oz |
HOT
AT45DB081E-SSHNHC-T
Brand:Renesas / Dialog

SDINBDG4-8G-XI2
Brand:SanDisk

MTFDKBZ3T8TFR-1BC1ZABYY
Brand:Micron

MTFDKCC30T7TGH-1BC1ZABYY
Brand:Micron

IKVP50C/128GB
Brand:Kingston

AT25DF081A-SSH-T
Brand:Renesas / Dialog

SFSD008GN1AM1MT-I-5E-21Q-STD
Brand:Swissbit

MT40A4G8NEA-062E:F
Brand:Micron
M95P16-IXMNT/E
Brand:STMicroelectronics

SSDPFKKW020X7X1
Brand:Solidigm
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






