Manufacturer No:009162006206175
Manufacturer:KYOCERA AVX
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors 6P STD SMT FOOTPRINT 1.75MM STACK HEIGHT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KYOCERA AVX |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | SIM |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 6 Contact |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | KYOCERA AVX |
| Insertion - Extraction Style: | Manual-Manual (Slide In-Slide Out) |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | 9162-200 |
| other: | 1100 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Unit Weight: | 0.048237 oz |
HOT39050851280051101
Brand:Amphenol LTD

10033854-052FSLF
Brand:Amphenol FCI

DDR504111002KQ
Brand:Amphenol FCI

SIM7100-6-1-15-00-A
Brand:GCT

78348-1001
Brand:Molex

8-2355626-1
Brand:TE Connectivity

6-2355632-1
Brand:TE Connectivity

2229333-2
Brand:TE Connectivity
3905085128005
Brand:Amphenol LTD

6-2355626-4
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






