Manufacturer No:PKS90B101/4
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Knobs & Dials
Description:Knobs & Dials 1.42" NUM IND/SKRT STR KNURL KNOB
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Knobs & Dials |
| RoHS: | Details |
| Product: | Knobs |
| Type: | Cylindrical Knob with Skirt |
| Shaft Diameter: | 1/4 in |
| Outside Diameter: | 36 mm |
| Height: | 16 mm |
| Material: | Plastic with Aluminum Skirt |
| Design: | Knurled Straight |
| Color: | Black Silver |
| Indicator Style: | Numbers on Skirt |
| Series: | PKS |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | TE Connectivity / Alcoswitch |
| Features: | Top spun aluminum inlay |
| Product Type: | Knobs & Dials |
| other: | 25 |
| Subcategory: | Knobs & Dials |
| Part # Aliases: | 1437625-6 |
| Unit Weight: | 0.488015 oz |
HOT
PH15181/4
Brand:TE Connectivity

JPEPL5012CR
Brand:Amphenol Piher

KNS701BA1/4
Brand:TE Connectivity / P&B

5116 (GREY)
Brand:Amphenol Piher

420063B1/4
Brand:Apem

PKES150B1/4
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

PKG100B1/4
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

420031A14
Brand:Apem

PKB70B1/4
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

PKD60B101/8
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






