Manufacturer No:USB-RS485-PCBA
Manufacturer:FTDI
Type:Interface Modules
Description:Interface Modules USB to RS485 Embeded Converter PCB Assy
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | FTDI |
| Product Category: | Interface Modules |
| RoHS: | Details |
| Series: | USBRS485 |
| Product: | Converters |
| Type: | USB 2.0 to RS-485 |
| Number of Channels / Ports: | 1 Port |
| Maximum Data Rate: | 12 Mb/s |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | FTDI |
| Dimensions: | 40.1 mm x 11.85 mm x 4.5 mm |
| Interface Type: | RS-485 USB 2.0 |
| Product Type: | Interface Modules |
| other: | 10 |
| Subcategory: | Embedded Solutions |
| Supply Voltage - Max: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 5 V |
| Part # Aliases: | USB-RS485-PCBA-Z |
| Unit Weight: | 0.157992 oz |
HOT
BB-USOPTL4-LS
Brand:Advantech

DB9-USB-D3-M
Brand:FTDI

BB-TTL3USB9M
Brand:Advantech

2901528
Brand:Phoenix Contact

PCI-10S-RS-R41
Brand:IEI

70504
Brand:Auvidea

CIO-120-DN-P
Brand:Littelfuse
R45C-B22-SQ
Brand:Banner Engineering

485PTBR
Brand:Advantech

BB-485OI9TB
Brand:Advantech
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






