Manufacturer No:USB-RS232-PCBA
Manufacturer:FTDI
Type:Interface Modules
Description:Interface Modules USB to RS232 Embeded Converter PCB Assy
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | FTDI |
| Product Category: | Interface Modules |
| RoHS: | Details |
| Series: | USBRS232 |
| Product: | Converters |
| Type: | USB 2.0 to RS-232 |
| Number of Channels / Ports: | 1 Port |
| Maximum Data Rate: | 12 Mb/s |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | FTDI |
| Dimensions: | 40.1 mm x 11.85 mm x 4.5 mm |
| Interface Type: | RS-232 USB 2.0 |
| Product Type: | Interface Modules |
| other: | 10 |
| Subcategory: | Embedded Solutions |
| Supply Voltage - Max: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 5 V |
| Unit Weight: | 0.159050 oz |
HOT
301-1010-74
Brand:DIGI
DS9481R-3C7+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

BB-UHR207
Brand:Advantech

MOS-1130Y-0201E
Brand:Advantech

Ag1171S
Brand:Silvertel

BB-485PTBR
Brand:Advantech

2316373
Brand:Phoenix Contact

ND-6520
Brand:ADLINK Technology
HW-FMC-XM104-G
Brand:Xilinx

PCIE-1620A-BE
Brand:Advantech
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






