Manufacturer No:MAX22506EAUA+
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:RS-422/RS-485 Interface IC
Description:RS-422/RS-485 Interface IC 50Mbps RS-485 Transceiver
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | RS-422/RS-485 Interface IC |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | uMAX-8 |
| Function: | Transceiver |
| Number of Drivers: | 1 Driver |
| Number of Receivers: | 1 Receiver |
| Data Rate: | 50 Mb/s |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Development Kit: | MAX22506EEVKIT |
| Duplex: | Half Duplex |
| ESD Protection: | 15 kV |
| Input Voltage: | 3 V to 5.5 V |
| Operating Supply Current: | 4 mA |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 5.5 V |
| Pd - Power Dissipation: | 387.8 mW |
| Product: | RS-422/RS-485 Transceivers |
| Product Type: | RS-422/RS-485 Interface IC |
| Propagation Delay Time: | 40 ns |
| Shutdown: | Shutdown |
| other: | 200 |
| Subcategory: | Interface ICs |
| Type: | RS-485/RS-422 Transceiver |
HOT
ISO7021FD
Brand:Texas Instruments

MAX33073EASA+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MAX22664CAWE+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

ADUM342E0WBRWZ
Brand:Analog Devices

MAX14878AWA+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

TJA1044BT/0Z
Brand:NXP Semiconductors
PCA9505DGGY
Brand:NXP Semiconductors

65LBC174AM16DWREP
Brand:Texas Instruments

ISOW1044BDFMR
Brand:Texas Instruments

ADUM341E1BRWZ-RL
Brand:Analog Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






