Manufacturer No:MAX3227EAAE+T
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:RS-232 Interface IC
Description:RS-232 Interface IC +/-15kV ESD-Protct1uA1Mbps3.0Vto5.5VRS-232 Transcvrs w/AutoShtdwn Pls
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | RS-232 Interface IC |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Series: | MAX3227E |
| Function: | Transceiver |
| Data Rate: | 1 Mb/s |
| Number of Drivers: | 1 Driver |
| Number of Receivers: | 1 Receiver |
| Duplex: | Full Duplex |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Operating Supply Current: | 1 mA |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| ESD Protection: | 15 kV |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 5.5 V |
| Product: | RS-232 Transceivers |
| Product Type: | RS-232 Interface IC |
| Propagation Delay Time: | 0.15 us |
| Shutdown: | With Shutdown |
| other: | 2000 |
| Subcategory: | Interface ICs |
| Part # Aliases: | MAX3227E |
| Unit Weight: | 0.134129 oz |
HOT
ISO1642DWR
Brand:Texas Instruments

SN65HVD3088ENSR
Brand:Texas Instruments

MAX33041EASA+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

ISOUSB111DWXR
Brand:Texas Instruments
ISOW7740FDFMR
Brand:Texas Instruments

AD74115HBCPZ
Brand:Analog Devices

SI8663BB-B-IU
Brand:Skyworks Solutions Inc.
ADUM340E0BRWZ-RL
Brand:Analog Devices

SI86S620BC-IS
Brand:Skyworks Solutions Inc.

ADN4620BRSZ
Brand:Analog Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






