Manufacturer No:ST60-10P(30)
Manufacturer:Hirose Electric
Type:I/O Connectors
Description:I/O Connectors M 10POS 0.5mm Solder RA SMD 10Terminal
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Hirose Electric |
| Product Category: | I/O Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Interface Connectors |
| Gender: | Male |
| Number of Positions: | 10 Position |
| Pitch: | 0.5 mm |
| Voltage Rating: | 100 VAC |
| Contact Plating: | Gold |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Series: | ST |
| IP Rating: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 80 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Accessory Type: | - |
| Brand: | Hirose Connector |
| Cable Diameter: | - |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 500 mA |
| Data Rate: | - |
| Features: | - |
| Flammability Rating: | UL94V-0 |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Number of Channels: | - |
| Operating Temperature Range: | - 30 C to + 80 C |
| Product Type: | I/O Connectors |
| other: | 1500 |
| Subcategory: | I/O Connectors |
| Type: | SMT Compact I/O Connectors |
| Part # Aliases: | CL0241-0022-5-30 241-0022-5-30 |
| Unit Weight: | 0.014815 oz |
HOT
10142500-001C-TRLF
Brand:Amphenol FCI

PSAS4M2130081TR
Brand:Amphenol FCI

2007215-1
Brand:TE Connectivity

87713-1006
Brand:Molex

67926-0002
Brand:Molex

2350310-2
Brand:TE Connectivity

172473-5004
Brand:Molex

74720-0510
Brand:Molex

2007464-2
Brand:TE Connectivity

SAL1-130-01-S-S-A-TR
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






