Manufacturer No:A301-1
Manufacturer:Tekscan
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells 1 lb force specification; sensing area diameter of 0.375 in; standard length of 1 in.
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Tekscan |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Force Sensor |
| Operating Force: | 4.4 N |
| Accuracy: | 3 % |
| Output Type: | Voltage |
| Mounting Style: | Solder Tab (Pin) |
| Operating Supply Voltage: | - |
| Brand: | Tekscan |
| Diameter: | 9.53 mm |
| Length: | 25.4 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | A301 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | FlexiForce |
| Width: | 14 mm |
HOT
FX293X-040B-0025-L
Brand:Measurement Specialties

FX29K0-040B-0050-L
Brand:Measurement Specialties

FX29K0-100A-0010-L
Brand:Measurement Specialties

FSR07BE
Brand:Ohmite

FC2311-0000-0100-L
Brand:Measurement Specialties
1395238-1
Brand:TE Connectivity

FX1900-0000-0025-L
Brand:Measurement Specialties

A201-1-T4
Brand:Tekscan

FMAMSDXX025WC2C3
Brand:Honeywell

FX292X-100A-0100-L
Brand:Measurement Specialties
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






