Manufacturer No:FC2311-0000-0050-L
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells COMPRESSION LoadCell -25 LBS
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Load Cell |
| Operating Force: | 50 lbf |
| Accuracy: | 1 % |
| Output Type: | Basic |
| Mounting Style: | Cable |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Brand: | Measurement Specialties |
| Height: | 10.2 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | FC23 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Width: | 25 mm |
| Unit Weight: | 1.305137 oz |
HOT
FSR04BE
Brand:Ohmite

A502
Brand:Tekscan

FSAGPNXX010WC2C3
Brand:Honeywell

MF01A-N-221-A06
Brand:Alpha (Taiwan)

MF01A-N-221-A03
Brand:Alpha (Taiwan)

FSS1500NGT
Brand:Honeywell

FSS1500NSB
Brand:Honeywell

A401
Brand:Tekscan

FMAMSDXX005WCSC3
Brand:Honeywell

NEMEME001
Brand:Measurement Specialties
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






