Manufacturer No:FC2311-0000-0250-L
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells HIGH COMPRSN LOAD CELL 20MV/V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Load Cell |
| Operating Force: | 250 lbf |
| Accuracy: | 1 % |
| Output Type: | Basic |
| Mounting Style: | Cable |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Brand: | Measurement Specialties |
| Height: | 10.2 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | FC23 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Width: | 25 mm |
| Unit Weight: | 1.661404 oz |
HOT
FX29K0-040B-0050-L
Brand:Measurement Specialties

FSAGPNXX1.5LCAC5
Brand:Honeywell
FC2331-0000-0650-L
Brand:Measurement Specialties

FSAGPDXX010WCAA5
Brand:Honeywell

FX29K0-100A-0025-L
Brand:Measurement Specialties
MF02A-N-221-A01
Brand:Alpha (Taiwan)

20009605-23
Brand:Measurement Specialties

FSR02CE
Brand:Ohmite

FX292X-040B-0025-L
Brand:Measurement Specialties

FS1901-0000-1000-G
Brand:Measurement Specialties
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






