Manufacturer No:SLF3S-4000B Liquid Flow Sensor
Manufacturer:Sensirion
Type:Flow Sensors
Description:Flow Sensors Sensirion liquid flow sensor for higher flow rates up to 1l/min
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Sensirion |
| Product Category: | Flow Sensors |
| RoHS: | Details |
| Type: | Liquid Flow Meter |
| Sensor Type: | Flow Sensor |
| For Use With: | Liquid |
| Range: | 0 mL/min to 1 L/min |
| Accuracy: | 5 % 10 % 20 % |
| Operation Mode: | Bidirectional |
| Operating Supply Voltage: | 3.5 V |
| Port Size: | 4 mm Barbed |
| Housing Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Brand: | Sensirion |
| Maximum Operating Temperature: | + 50 C |
| Minimum Operating Temperature: | + 5 C |
| Packaging: | Tray |
| Pressure Port: | Port |
| Product Type: | Flow Sensors |
| Series: | SLF3x |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 3.8 V |
| Supply Voltage - Min: | 3.2 V |
| Part # Aliases: | 3.000.632 |
HOTSFM4300-50-O
Brand:Sensirion

SLF3S-1300F
Brand:Sensirion

FS2T.0.1E.025
Brand:Innovative Sensor Technology

HAFBLF0050C4AX5
Brand:Honeywell

SLF3S-0600F
Brand:Sensirion

D6F-20A5-000
Brand:Omron Electronics

D6F-W04A1
Brand:Omron Electronics

SFS01
Brand:Innovative Sensor Technology

FS1027-1001-DG
Brand:Renesas Electronics

D6F-CABLE2
Brand:Omron Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






