Manufacturer No:SHT40I-HD1B-R2
Manufacturer:Sensirion
Type:Humidity Sensors
Description:Board Mount Humidity Sensors SHT40I-HD1B-R2 2.5kpcsHum. & Temp. IC
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Sensirion |
| Product Category: | Board Mount Humidity Sensors |
| RoHS: | Details |
| RH Range: | 0 % to 100 % |
| RH Accuracy: | 2.5 % |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Output Type: | Analog |
| Interface Type: | - |
| Resolution: | 0.01 % |
| Full Temp Accuracy: | 0.3 C |
| Operating Supply Current: | 520 uA |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Package / Case: | DFN-4 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Sensirion |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Product Type: | Humidity Sensors |
| Series: | SHT40I |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Sensors |
| Part # Aliases: | 3.000.636 |
HOT
HPMA115C0-004
Brand:Honeywell

EC4-1000-H2
Brand:Amphenol SGX Sensortech
HDC3021QDEHRQ1
Brand:Texas Instruments

EC4-500-CO
Brand:Amphenol SGX Sensortech

SHT33-DIS-B2.5kS
Brand:Sensirion

SHT20
Brand:Sensirion

VQ21TBJ
Brand:Amphenol SGX Sensortech

SGX-BR2-5
Brand:Amphenol SGX Sensortech

PS1-NO2-50
Brand:Amphenol SGX Sensortech

TB-AQS-SB5
Brand:Terabee
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






