Manufacturer No:SHT41A-AD1B-R2
Manufacturer:Sensirion
Type:Humidity Sensors
Description:Board Mount Humidity Sensors 4th Gen Humidity and Temperature Sensor
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Sensirion |
| Product Category: | Board Mount Humidity Sensors |
| RoHS: | Details |
| RH Accuracy: | +/- 2 % |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Output Type: | Digital |
| Interface Type: | I2C |
| Resolution: | 16 bit |
| Full Temp Accuracy: | +/- 0.3 C |
| Operating Supply Current: | 18 uA |
| Supply Voltage - Min: | 2.3 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Package / Case: | DFN-4 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Sensirion |
| Description/Function: | 4th Generation High-Accuracy Humidity and Temperature Sensor |
| Product: | Humidity Sensors |
| Product Type: | Humidity Sensors |
| Series: | SHT41A |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Sensors |
| Part # Aliases: | 3.000.551 |
HOT
HDC2022DEPT
Brand:Texas Instruments

PS1-H2-1000
Brand:Amphenol SGX Sensortech

PS1-VOC-200
Brand:Amphenol SGX Sensortech

SGX-4OX-ROHS
Brand:Amphenol SGX Sensortech
SHT40I-AD1F-R2
Brand:Sensirion
HDC3021DEHR
Brand:Texas Instruments

SCD40-D-R2
Brand:Sensirion

PS1-IAQ-10-MOD
Brand:Amphenol SGX Sensortech

SEN0321
Brand:DFRobot

SGX-7CL2
Brand:Amphenol SGX Sensortech
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






