Manufacturer No:24C02C-E/SN
Manufacturer:Microchip
Type:EEPROM
Description:EEPROM 256x8
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Category: | EEPROM |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Interface Type: | 2-Wire I2C |
| Memory Size: | 2 kbit |
| Organization: | 256 x 8 |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Maximum Clock Frequency: | 400 kHz |
| Access Time: | 3.5 us |
| Data Retention: | 200 Year |
| Supply Current - Max: | 3 mA |
| Packaging: | Tube |
| Active Read Current - Max: | 3 mA |
| Brand: | Microchip Technology |
| Height: | 1.25 mm |
| Length: | 4.9 mm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Operating Supply Current: | 3 mA |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V 5.5 V |
| Product Type: | EEPROM |
| Programming Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Width: | 3.9 mm |
| Unit Weight: | 0.019048 oz |
HOT
M95512-DWDW4TP/K
Brand:STMicroelectronics

AT93C66B-SSHM-T
Brand:Microchip Technology

24FC1026-I/SN
Brand:Microchip Technology

NV24C08SNVLT3G
Brand:onsemi

24C02C-E/SN
Brand:Microchip Technology

CAT24C16WI-GT3
Brand:onsemi

AT93C46DN-SH-T
Brand:Microchip Technology

24LC04BT-E/MNY
Brand:Microchip Technology

24LC512-I/ST
Brand:Microchip Technology

24LC32AT/SM
Brand:Microchip Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






