Manufacturer No:PCA9955BTWJ
Manufacturer:NXP
Type:LED Lighting Drivers
Description:LED Lighting Drivers I2c 16 Channel LED Driver
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | LED Lighting Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | PCA9955BTW |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | HTSSOP-28 |
| Number of Outputs: | 16 Output |
| Output Current: | 65 mA |
| Input Voltage Min: | 3 V |
| Input Voltage Max: | 5.5 V |
| Topology: | Boost Buck |
| Operating Frequency: | 8 MHz |
| Output Voltage: | Adjustable |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Features: | I2C Control |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Height: | 1.1 mm |
| Input Voltage: | 3 V to 5.5 V |
| Length: | 9.7 mm |
| Number of Channels: | 16 Channel |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 5.5 V |
| Operating Temperature Range: | - 20 C to + 85 C |
| Output Type: | Constant Current |
| Pd - Power Dissipation: | 3.2 W |
| Product: | LED Drivers |
| Product Type: | LED Lighting Drivers |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Driver ICs |
| Supply Current - Max: | 21 mA |
| Type: | LED Lighting Driver |
| Width: | 4.4 mm |
| Part # Aliases: | 935306128118 |
| Unit Weight: | 0.003670 oz |
HOT
BU9795BKV-E2
Brand:ROHM Semiconductor
TPS92620QDRRRQ1
Brand:Texas Instruments

MAX25606AUP/V+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

PCA9532PW,112
Brand:NXP Semiconductors

TLC6C5748QDCARQ1
Brand:Texas Instruments

AL3069S16-13
Brand:Diodes Incorporated

DLPC4430ZPC
Brand:Texas Instruments

TPS9900TPZPQ1
Brand:Texas Instruments
TPS92622QDRRRQ1
Brand:Texas Instruments
AL5887JAZW52-13
Brand:Diodes Incorporated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






