Manufacturer No:TT425N16KOF
Manufacturer:Infineon
Type:Discrete Semiconductor Modules
Description:Discrete Semiconductor Modules 1600V 800A DUAL
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Thyristor Power Modules |
| Type: | SCR Module |
| Technology: | Si |
| Vr - Reverse Voltage: | 1.6 kV |
| Mounting Style: | Screw Mounts |
| Package / Case: | Module |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | TT425N |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Configuration: | 1-Phase Controller - All SCRs |
| Gate Trigger Current - Igt: | 250 mA |
| Holding Current Ih Max: | 300 mA |
| Output Current: | 800 A |
| Product Type: | Discrete Semiconductor Modules |
| other: | 2 |
| Subcategory: | Discrete Semiconductor Modules |
| Typical Delay Time: | 4 us |
| Part # Aliases: | SP001146792 TT425N16KOFHPSA3 |
| Unit Weight: | 5.643834 oz |
HOT
DF75BA80
Brand:SanRex
ND171N16KHPSA2
Brand:Infineon Technologies

FF55MR12W1M1HB11BPSA1
Brand:Infineon Technologies

DF20AA120
Brand:SanRex

MDD44-18N1B
Brand:IXYS

IXFN100N50P
Brand:IXYS
DDB6U104N16RRBPSA1
Brand:Infineon Technologies

BSM300D12P2E001
Brand:ROHM Semiconductor

MCC310-16IO1
Brand:IXYS

TD390N16SOFHPSA1
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






