Manufacturer No:MD1690A-DKM2MM
Manufacturer:Littelfuse
Type:Discrete Semiconductor Modules
Description:Discrete Semiconductor Modules 1600V 90A DUAL 21MM DK PCKAGE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Diode Power Modules |
| Type: | Rectifier Diode Module |
| Technology: | Si |
| Vf - Forward Voltage: | 1.6 V |
| Vr - Reverse Voltage: | 1.6 kV |
| Mounting Style: | Screw Mounts |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Series: | MD1690A |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Littelfuse |
| Output Current: | 90 A |
| Product Type: | Discrete Semiconductor Modules |
| other: | 200 |
| Subcategory: | Discrete Semiconductor Modules |
| Unit Weight: | 3.880136 oz |
HOT
MSCSM120DUM31CTBL1NG
Brand:Microchip Technology

CAB011M12FM3T
Brand:Wolfspeed

IXTN240N075L2
Brand:IXYS

IXFN200N10P
Brand:IXYS

A2U12M12W2-F2
Brand:STMicroelectronics

SBA500AA160
Brand:SanRex
DDB6U50N22W1RPB11BPSA1
Brand:Infineon Technologies

N2015ML200
Brand:IXYS

FF17MR12W1M1HPB11BPSA1
Brand:Infineon Technologies

BSM300D12P2E001
Brand:ROHM Semiconductor
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






