Manufacturer No:694101308002
Manufacturer:Wurth Elektronik
Type:DC Power Connectors
Description:DC Power Connectors WR-DC PwrJk CtrPnTHT Right Angled W/Peg
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Elektronik |
| Product Category: | DC Power Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Jacks |
| Inside Contact Diameter: | 0.65 mm |
| Outside Contact Diameter: | 2.8 mm |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Termination Style: | Solder |
| Current Rating: | 2 A |
| Voltage Rating: | 12 VDC |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Wurth Elektronik |
| Center Pin Length: | 7.5 mm |
| Color: | Black |
| Connector Type: | DC Power Jack |
| Contact Gender: | Pin (Male) |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Tin |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | DC Power Connectors |
| Series: | WR-DC |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Unit Weight: | 0.014110 oz |
HOT
PJ-051B
Brand:CUI Devices

PJ-005A
Brand:CUI Devices

PJ-202AH
Brand:CUI Devices

DC PLUG-P1J-P1M
Brand:MEAN WELL

PJ1-022-SMT-TR
Brand:CUI Devices

JACK-21-25
Brand:Gravitech

694106301002
Brand:Wurth Elektronik

PJ-039-SMT-TR
Brand:CUI Devices

PJ-032H-SMT-TR
Brand:CUI Devices

2400405-1
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






