Manufacturer No:PJ-019
Manufacturer:CUI Devices
Type:DC Power Connectors
Description:DC Power Connectors Power Jacks
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Devices |
| Product Category: | DC Power Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Jacks |
| Inside Contact Diameter: | 1.1 mm |
| Outside Contact Diameter: | 5.9 mm |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Termination Style: | Through Hole |
| Current Rating: | 3 A |
| Voltage Rating: | 24 VDC |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | CUI Devices |
| Color: | Black |
| Connector Type: | Jack |
| Contact Gender: | Socket (Female) |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Tin |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Product Type: | DC Power Connectors |
| other: | 40 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Part # Aliases: | 045-6213R |
| Unit Weight: | 0.061377 oz |
HOT
2399991-1
Brand:TE Connectivity

PJ-037AH
Brand:CUI Devices

PJ-080BH
Brand:CUI Devices

PJ1-022-SMT-TR
Brand:CUI Devices

PJ-006A-SMT-TR
Brand:CUI Devices

PJ-075DH-SMT-TR
Brand:CUI Devices

PJ-044BH
Brand:CUI Devices

PJ-071
Brand:CUI Devices

694102107102
Brand:Wurth Elektronik

DC PLUG-P1J-P1JR
Brand:MEAN WELL
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






