Manufacturer No:PJ-080BH
Manufacturer:CUI Devices
Type:DC Power Connectors
Description:DC Power Connectors 2.5x5.5 HZ TH 1Swtch powerjack w/shieldn
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Devices |
| Product Category: | DC Power Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Jacks |
| Inside Contact Diameter: | 2.5 mm |
| Outside Contact Diameter: | 5.5 mm |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Termination Style: | Through Hole |
| Current Rating: | 10 A |
| Voltage Rating: | 24 VDC |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | CUI Devices |
| Connector Type: | Jack |
| Contact Gender: | Pin (Male) |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Silver |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Product Type: | DC Power Connectors |
| Series: | PJ-080BH |
| other: | 220 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Unit Weight: | 0.320640 oz |
HOT
PJ-006A
Brand:CUI Devices

PP-063045-OM
Brand:CUI Devices

S15KS23
Brand:Conxall / Switchcraft

PJ-075CH-SMT-TR
Brand:CUI Devices

PJ-044A
Brand:CUI Devices

PJ-063AH
Brand:CUI Devices

PJ-001BH-67
Brand:CUI Devices

PJ-031D
Brand:CUI Devices

PJ-079BH
Brand:CUI Devices

1-2129334-1
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






