Manufacturer No:ACS710KLATR-25CB-NL-T
Manufacturer:Allegro MicroSystems
Type:Current Sensors
Description:Board Mount Current Sensors For New Designs Use ACS720 or ACS37002
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Allegro MicroSystems |
| Product Category: | Board Mount Current Sensors |
| RoHS: | Details |
| Current Rating: | 11 mA |
| Sensor Type: | Current Sense |
| Type: | Linear Hall |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Response Time: | 4 us |
| Output Type: | Ratiometric |
| Series: | ACS710 |
| Brand: | Allegro MicroSystems |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Current Sensors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
HOT
ISE-050-A-800
Brand:ICE Components

CT430-HSWF30MR
Brand:Crocus

CT430-HSWF20MR
Brand:Crocus

CT430-HSWF50MR
Brand:Crocus

CT425-HSN830MR
Brand:Crocus

ACS772ECB-250B-PFF-T
Brand:Allegro MicroSystems

CT427-HSN830MR
Brand:Crocus

TMCS1108A3UQDR
Brand:Texas Instruments

CT416-HSN865MR
Brand:Crocus

CT450-H12MRSN08
Brand:Crocus
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






