Manufacturer No:CT110FDV-ID6
Manufacturer:Crocus Technology
Type:Current Sensors
Description:Board Mount Current Sensors XtremeSense High Linearity High-Resolution Contact Current Sensor with Flag Output 6-lead DFN +/-5 A AC/DC High Accuracy I-Temp
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Crocus Technology |
| Product Category: | Board Mount Current Sensors |
| RoHS: | Details |
| Current Rating: | 5 A |
| Sensor Type: | Current Sense |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Response Time: | 20 us |
| Accuracy: | 0.50% |
| Frequency Range: | 200 kHz |
| Output Type: | Analog |
| Brand: | Crocus |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Package / Case: | DFN-6 |
| Packaging: | Cut Tape |
| Product Type: | Current Sensors |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Tradename: | XtremeSense |
HOT
PA1005.100QNL
Brand:Pulse Electronics

MLX91220KDC-ABF-050-RE
Brand:Melexis

CT450-H12MRSN08
Brand:Crocus

TLE4971A120N5E0001XUMA1
Brand:Infineon Technologies

CT453-H00DRSN08
Brand:Crocus
HCSP-1BS-0700
Brand:Amphenol Piher

MCA1101-65-5
Brand:ACEINNA

MLX91208LDC-CAH-000-TU
Brand:Melexis

CT425-HSN830DR
Brand:Crocus

MCA1101-50-5
Brand:ACEINNA
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






