Manufacturer No:HCSP-1BS-0700
Manufacturer:Amphenol
Type:Current Sensors
Description:Industrial Current Sensors Automotive Open Loop Current Sensor - Hall effect AC/DC 5V 700A Busbar mount
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Industrial Current Sensors |
| RoHS: | Details |
| Current Rating: | 700 A |
| Sensor Type: | Open Loop |
| Response Time: | 3 us |
| Frequency Range: | 70 kHz to 250 kHz |
| Series: | HCSP-1BS |
| Brand: | Amphenol Piher |
| Height: | 32 mm |
| Length: | 51 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Output Voltage: | 4.5 V |
| Product Type: | Current Sensors |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Width: | 38.5 mm |
HOT
FG-R05-3A
Brand:KEMET

TMCS1107A3BQDT
Brand:Texas Instruments

TMCS1108A3BQDRQ1
Brand:Texas Instruments

CT431-HSWF65DR
Brand:Crocus
ACS37002LMCATR-050B5
Brand:Allegro MicroSystems

CT431-HSWF65MR
Brand:Crocus

MCR1101-20-3
Brand:ACEINNA

CT416-HSN865MR
Brand:Crocus

ACS37800KMACTR-030B3-SPI
Brand:Allegro MicroSystems
ACS37002LMABTR-050B3
Brand:Allegro MicroSystems
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






