Manufacturer No:MEC6-120-02-L-D-RA1-TR
Manufacturer:Samtec
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors 0.635 mm Mini Edge Card Connector Vertical
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Sockets |
| Number of Positions: | 40 Position |
| Pitch: | 0.635 mm |
| Mounting Style: | Mounting Peg |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Contact Plating: | Gold |
| Series: | MEC6-RA |
| Brand: | Samtec |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 2.4 A |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 300 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Voltage Rating: | 195 V |
| Unit Weight: | 0.026808 oz |
HOT
ERC-031-01-02
Brand:Samtec

10053363-200LF
Brand:Amphenol FCI

5650090-6
Brand:TE Connectivity

1-5145154-2
Brand:TE Connectivity

2340164-2
Brand:TE Connectivity

MEC6-110-02-L-D-RA1-TR
Brand:Samtec

PCIE-G4-04-01-F-DV-WT-K-TR
Brand:Samtec
5-2371899-3
Brand:TE Connectivity

10150775-113Y0LF
Brand:Amphenol FCI

5-1734857-5
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






