Manufacturer No:10117936-003LF
Manufacturer:Amphenol
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors HPCE VR 8HP12S-10117936-003LF
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 12 Position |
| Pitch: | 2.54 mm 1.27 mm |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Contact Arrangement: | Power/Signal |
| Current Rating: | 9 A |
| Insulation Resistance: | 5000 MOhms Power 500 MOhms Signal |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 360 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Termination Style: | Press Fit |
| Tradename: | HPCE |
| Voltage Rating: | 17 V 548 V |
HOT
10061913-111PLF
Brand:Amphenol FCI

5650712-1
Brand:TE Connectivity
G42V11342HR
Brand:Amphenol Commercial Products

HSEC8-150-01-S-DV-A-K-TR
Brand:Samtec

2358256-5
Brand:TE Connectivity

MET004810101011
Brand:Amphenol FCI

4-2304525-4
Brand:TE Connectivity

ME1005610115011
Brand:Amphenol FCI

2340164-2
Brand:TE Connectivity

ME1016833401B01
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






