Manufacturer No:ME1014010201041
Manufacturer:Amphenol
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors MINI COOL EDGE .60MM SMT RA
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 140 Position |
| Pitch: | 0.6 mm |
| Board Thickness: | 4.05 mm |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Contact Plating: | Gold |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1.1 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 350 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Voltage Rating: | 29 V |
HOT
PCIE-G4-01-01-F-DV-WT-K-TR
Brand:Samtec

2199119-5
Brand:TE Connectivity

2358256-5
Brand:TE Connectivity

MEC6-120-02-L-D-RA1-TR
Brand:Samtec

MEC2-08-01-L-DV
Brand:Samtec

ME1016810201041
Brand:Amphenol FCI
5-2364427-3
Brand:TE Connectivity

5650712-1
Brand:TE Connectivity

ME3005630501211
Brand:Amphenol FCI

5650090-6
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






