Manufacturer No:MEC8-120-02-L-DV-A
Manufacturer:Samtec
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors 0.80 mm Mini Edge Card Connector Vertical
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Sockets |
| Number of Positions: | 40 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Mounting Style: | Mounting Peg |
| Mounting Angle: | Straight |
| Contact Plating: | Gold |
| Series: | MEC8-DV |
| Brand: | Samtec |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 1.8 A |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 78 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Voltage Rating: | 185 V |
| Unit Weight: | 0.027514 oz |
HOT
60156-2
Brand:TE Connectivity / AMP

2345246-1
Brand:TE Connectivity

ME3008430501211
Brand:Amphenol FCI

PCIE-064-02-F-D-RA
Brand:Samtec

ME3005630501111
Brand:Amphenol FCI

10018783-10011TLF
Brand:Amphenol FCI

G97V21332HR
Brand:Amphenol Commercial Products

2199119-5
Brand:TE Connectivity

498-0091
Brand:DIGI

PCIE-G4-01-01-F-DV-WT-K-TR
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






