Manufacturer No:10164739-901LF
Manufacturer:Amphenol
Type:High Speed / Modular Connectors
Description:High Speed / Modular Connectors 10164739-901LF-HM2 VHDRTYP B8 SCALABLE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | High Speed / Modular Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 56 Position |
| Number of Rows: | 7 Row |
| Pitch: | 2 mm |
| Termination Style: | Press Fit |
| Contact Plating: | Gold |
| Accessory Type: | - |
| Series: | Millipacs |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Amphenol Commercial Products |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1.5 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 10000 MegaOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | -55 C |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Orientation: | Straight |
| Product Type: | High Speed / Modular Connectors |
| Stack Height: | 15 mm |
| other: | 96 |
| Subcategory: | Backplane Connectors |
| Tradename: | Millipacs |
| Voltage Rating: | 750 V |
HOT
K160M1/0
Brand:Amphenol Industrial

86093487313755E1LF
Brand:Amphenol FCI

NDMA242100
Brand:Amphenol Commercial Products

2392856-1
Brand:TE Connectivity / AMP

10164742-001LF
Brand:Amphenol Commercial Products

2392575-1
Brand:TE Connectivity / AMP

09061152932
Brand:HARTING

2392181-1
Brand:TE Connectivity / AMP

XC5C-9622
Brand:Omron Electronics

09062152821
Brand:HARTING
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






