Manufacturer No:74059-1002
Manufacturer:Molex
Type:High Speed / Modular Connectors
Description:High Speed / Modular Connectors VHDM BACKPLANE 60P board-to-board hdr
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | High Speed / Modular Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 60 Position |
| Number of Rows: | 6 Row |
| Pitch: | 2 mm |
| Termination Style: | Press Fit |
| Contact Plating: | Gold |
| Accessory Type: | - |
| Series: | 74059 |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Molex |
| Contact Material: | Beryllium Copper High Performance Alloy (HPA) |
| Current Rating: | 2 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Product Type: | High Speed / Modular Connectors |
| other: | 76 |
| Subcategory: | Backplane Connectors |
| Tradename: | VHDM |
| Voltage Rating: | 120 VAC/DC |
| Part # Aliases: | 0740591002 |
| Unit Weight: | 0.252420 oz |
HOT
74058-1002
Brand:Molex

94560-112LF
Brand:Amphenol FCI

10052842-101LF
Brand:Amphenol FCI

ESQ-124-38-G-T
Brand:Samtec

ESQ-110-12-G-D
Brand:Samtec

10164743-003LF
Brand:Amphenol Commercial Products

NDMA244100
Brand:Amphenol Commercial Products

DIN96SBSPF
Brand:AIM-Cambridge / Cinch Connectivity Solutions

6469028-1
Brand:TE Connectivity

6469183-1
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






