Manufacturer No:ICS-40618
Manufacturer:TDK
Type:MEMS Microphones
Description:MEMS Microphones High Dynamic Range Microphone with Differential Output and Low Power
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK |
| Product Category: | MEMS Microphones |
| RoHS: | Details |
| Sensitivity: | - 38 dB |
| Tolerance: | 1 dB |
| SNR - Signal to Noise Ratio: | 67 dB |
| Impedance: | 5.5 kOhms |
| Frequency Range: | 50 Hz to 20 kHz |
| Operating Supply Current: | 165 uA |
| Operating Supply Voltage: | 2.75 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Output Type: | Analog |
| Port Type: | Bottom |
| Length: | 3.5 mm |
| Width: | 2.65 mm |
| Depth: | 0.98 mm |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | TDK InvenSense |
| Directional Properties: | Omnidirectional |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | MEMS Microphones |
| Shape: | Rectangular |
| Sound Pressure Level: | 160 dB |
| other: | 10000 |
| Subcategory: | Microphones |
| Supply Voltage - Max: | 3.63 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.52 V |
| Technology: | MEMS |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Tradename: | SmartSound |
| Type: | High Dynamic Range Microphone |
| Unit Weight: | 0.008245 oz |
HOT
CMM-2718AB-383161-TR
Brand:CUI Devices

IM69D120V01XTSA1
Brand:Infineon Technologies

CMM-3722AT-42116-TR
Brand:CUI Devices
MM20-33639-000
Brand:Knowles

SPG08P4HM4H-1
Brand:Knowles

ICS-43434
Brand:TDK InvenSense

FG-23329-D65
Brand:Knowles

KAS-700-0145
Brand:Knowles

CMI-5247TF-K
Brand:CUI Devices

SPW0878LR5H-1
Brand:Knowles
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






