Manufacturer No:5600639
Manufacturer:Phoenix Contact
Type:AC Power Plugs & Receptacles
Description:AC Power Plugs & Receptacles EM-DUO-120-GFI-AUX
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Product Category: | AC Power Plugs & Receptacles |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power Outlets |
| Current Rating: | 15 A |
| Voltage Rating: | 120 V |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Mounting Style: | DIN Rail |
| Color: | White |
| Number of Ports: | 2 Port |
| Series: | EM-DUO |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 35 C |
| Product Type: | AC Power Plugs & Receptacles |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Power Connectors |
| Part # Aliases: | EM-DUO_120/15/GFI/AUX EMDUO12015GFIAUX |
| Unit Weight: | 11.337051 oz |
HOT
HPT-3-FDW
Brand:Amphenol Audio

RP34L-SC1-212(01)
Brand:Hirose Connector

1301410031
Brand:Molex

RP34L-5LP-3SC(71)
Brand:Hirose Connector

HPT-CAPSM
Brand:Amphenol Audio

RCAC3O-G-000-0
Brand:REAN

1301490047
Brand:Molex

NSSC-1
Brand:Neutrik

1-208979-1
Brand:TE Connectivity

RP34-8P-3SC(71)
Brand:Hirose Connector
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






