Manufacturer No:74233-202LF
Manufacturer:Amphenol
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors USB POWER PLUG KIT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | USB Connectors |
| Product: | USB Type A Connectors |
| Type: | Type A |
| Gender: | Plug (Male) |
| Standard: | USB |
| Termination Style: | Solder |
| Number of Contacts: | 8 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | 3 A |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Mounting Style: | Wire |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Color: | Red |
| Connector Type: | USB Type A Plug Kit |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Palladium Nickel Alloy (GXT) |
| Features: | USB+Power Cable Diameter 6.6 mm without Sensor Contact |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | 74233 |
| other: | 300 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Unit Weight: | 0.825067 oz |
HOT
61729-0011BLF
Brand:Amphenol FCI

UA-30PMFL-SC7B50
Brand:Amphenol LTW

MUSB-2A111-024-BP
Brand:Amphenol Commercial Products
MUSB-A111-30
Brand:Amphenol Commercial Products

MUSBR-3193-30
Brand:Amphenol Commercial Products

USB4800-03-A
Brand:GCT

USB4145-03-0230-C
Brand:GCT

10164986-00011LF
Brand:Amphenol FCI

292303-5
Brand:TE Connectivity

629105150521
Brand:Wurth Elektronik
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






