Manufacturer No:USB1040-GF-L-B
Manufacturer:Global Connector Technology (GCT)
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors USB A Skt TH Vertical GF With kinked shell stakes tray
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Connector Technology (GCT) |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | USB Type A Connectors |
| Type: | Type A |
| Gender: | Receptacle (Female) |
| Standard: | USB 2.0 |
| Termination Style: | Through Hole |
| Number of Contacts: | 4 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | 1.5 A |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Tray |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Board Thickness: | 1.6 mm |
| Brand: | GCT |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Gold |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | USB1040 |
| Shell Plating: | Nickel |
| other: | 100 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Unit Weight: | 0.042329 oz |
HOT
87583-2010RLF
Brand:Amphenol FCI

USB1086-GF-B
Brand:GCT

USB1100-30-A
Brand:GCT

09454521906
Brand:HARTING

KUSBX-SMT-CS-4-BK-TR
Brand:Kycon

GSB443133HR
Brand:Amphenol Commercial Products

USB4800-03-A
Brand:GCT

KUSBX-SMT-CS-4-BK-30TR
Brand:Kycon

692121430000
Brand:Wurth Elektronik

GSB417131HR
Brand:Amphenol Commercial Products
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






