Manufacturer No:USB3140-30-0230-1-C
Manufacturer:Global Connector Technology (GCT)
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors Micro B Skt Vertical SMT 30u" With 2.3mm stake with MEF T&R+cap
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Connector Technology (GCT) |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Micro USB Type B Connectors |
| Type: | Type B |
| Gender: | Receptacle (Female) |
| Standard: | USB 2.0 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Number of Contacts: | 5 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | +/- 1 A +/- 1.8 A |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Brand: | GCT |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Features: | 10000 mating cycles |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 30 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | USB3140 |
| Shell Plating: | Tin |
| other: | 500 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Unit Weight: | 0.033158 oz |
HOT
USB4085-GF-A
Brand:GCT
105444-0001
Brand:Molex
MUSBR-E551-30
Brand:Amphenol Commercial Products

MUSBK152M0
Brand:Amphenol Commercial Products

USB3080-30-00-A
Brand:GCT

USB4525-03-A
Brand:GCT

12402082E512A
Brand:Amphenol Commercial Products

5787745-1
Brand:TE Connectivity

203615-0003
Brand:Molex

87583-2010RPLF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






