Manufacturer No:USB1061-GF-L-A
Manufacturer:Global Connector Technology (GCT)
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors USB A Plug SMT R/A GF With Kinked shell stakes and posts T&R
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Connector Technology (GCT) |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | USB Type A Connectors |
| Type: | Type A |
| Gender: | Plug (Male) |
| Standard: | USB 2.0 |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Number of Contacts: | 4 Contact |
| Number of Ports: | 1 Port |
| Current Rating: | 3 A |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Board Thickness: | 1.2 mm |
| Brand: | GCT |
| Color: | Black |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Gold |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | USB1061 |
| Shell Plating: | Nickel |
| other: | 450 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Unit Weight: | 0.109741 oz |
HOT
USB4120-03-C
Brand:GCT

2345986-1
Brand:TE Connectivity

10159872-00011LF
Brand:Amphenol FCI

5787745-1
Brand:TE Connectivity

292336-2
Brand:TE Connectivity / AMP

ZX360D-B-10P(30)
Brand:Hirose Connector

MUSB-05-F-B-SM-A
Brand:Samtec

USB4180-03-0120-C
Brand:GCT

KUSB67X-SMT-CS-B30TR
Brand:Kycon

12401598E4#2A
Brand:Amphenol Commercial Products
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






