Manufacturer No:614008235023
Manufacturer:Wurth Elektronik
Type:USB Connectors
Description:USB Connectors WR-COM Type A 2x4 Vertcl Dual Feml
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Elektronik |
| Product Category: | USB Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | USB Type A Connectors |
| Type: | Type A |
| Gender: | Jack (Female) |
| Standard: | USB 2.0 |
| Termination Style: | Through Hole |
| Number of Contacts: | 8 Contact |
| Number of Ports: | 2 Port |
| Current Rating: | 1.5 A |
| Mounting Angle: | Straight |
| Mounting Style: | Panel |
| IP Rating: | - |
| Packaging: | Tray |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Brand: | Wurth Elektronik |
| Color: | White |
| Connector Type: | USB Type A |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Plating: | Selective Gold |
| Flammability Rating: | UL 94V-0 |
| Insulation Resistance: | 1 GOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | USB Connectors |
| Series: | WR-COM |
| Shell Plating: | Nickel |
| other: | 50 |
| Subcategory: | USB Connectors |
| Unit Weight: | 0.158733 oz |
HOT
73725-1191BLF
Brand:Amphenol FCI

48391-0003
Brand:Molex

67329-8040
Brand:Molex

USB4105-GF-A-060
Brand:GCT

USB4800-03-A
Brand:GCT

61729-1011RLF
Brand:Amphenol FCI

USB1100-30-A
Brand:GCT

GSB343T33HR
Brand:Amphenol Commercial Products
MUSB-A111-30
Brand:Amphenol Commercial Products

ZX360D-B-10P(30)
Brand:Hirose Connector
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






