Manufacturer No:B59252J0140B020
Manufacturer:TDK
Type:PTC Thermistors
Description:PTC Thermistors 780V 500ohm J 252-A 140-B 20 AEC-Q200
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK |
| Product Category: | PTC Thermistors |
| RoHS: | Details |
| Series: | B59252J |
| Resistance: | 500 Ohms |
| Tolerance: | 30 % |
| Mounting Style: | Radial |
| Termination Style: | Radial |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Qualification: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Box |
| Brand: | EPCOS / TDK |
| Height: | 22.7 mm |
| Lead Diameter: | 0.4 mm |
| Lead Spacing: | 10.5 mm |
| Length: | 18.5 mm |
| Product Type: | PTC Thermistors |
| other: | 500 |
| Subcategory: | Thermistors |
| Voltage: | 780 V |
| Voltage Rating DC: | 1.1 kVDC |
| Width: | 14.5 mm |
| Part # Aliases: | B59252J140B20 |
HOT
B57364S0200M000
Brand:EPCOS / TDK

NTCDP3LG111XXHBEA
Brand:TDK

NTCLE428E3472H400A
Brand:Vishay / BC Components

PRG21BC1R0MM1RK
Brand:Murata Electronics
44011RC
Brand:Measurement Specialties

NTCLE400E3473HA
Brand:Vishay / BC Components

NTCLE305E4103SBA
Brand:Vishay / BC Components

NTCLE300E3502SBA
Brand:Vishay / BC Components
NTCLE203E3272FB0A
Brand:Vishay / BC Components

NTCLE400E3103HA
Brand:Vishay / BC Components
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






