Manufacturer No:165167-1
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Terminals
Description:Terminals PG WIREPIN RED LONG
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Terminals |
| RoHS: | Details |
| Product: | Wire Terminals |
| Type: | Pin Terminal |
| Wire Gauge Min: | 22 AWG |
| Wire Gauge Max: | 16 AWG |
| Stud / Tab Size: | 1.8 mm |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Style: | Cable Mount / Free Hanging |
| Gender: | Male |
| Insulation: | Insulated |
| Color: | Red |
| Contact Plating: | Tin |
| Contact Material: | Copper |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | TE Connectivity |
| Insulation Material: | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Length: | 23.8 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Mounting Angle: | Straight |
| Product Type: | Terminals |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Terminals |
| Unit Weight: | 0.013898 oz |
HOT
216946-5013
Brand:Molex

324061
Brand:TE Connectivity

640212-1 (Cut Strip)
Brand:TE Connectivity / AMP

2376591-2
Brand:TE Connectivity

62627-1
Brand:TE Connectivity / AMP

105417-0332
Brand:Molex

19002-0027
Brand:Molex

9019190000
Brand:Weidmuller

32463
Brand:TE Connectivity

214720-5000
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






