Manufacturer No:2-160256-2
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Terminals
Description:Terminals RECPT 6.35 x 0.81 mm Reel of 5000
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Terminals |
| RoHS: | Details |
| Product: | Quick Disconnects |
| Type: | Tab |
| Wire Gauge Max: | 13 AWG |
| Stud / Tab Size: | 6.35 mm x 0.81 mm |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Style: | Push-In |
| Gender: | Female |
| Insulation: | Not Insulated |
| Contact Plating: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Series: | 250 FASTON |
| Tradename: | FASTON |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | TE Connectivity / AMP |
| Contact Gender: | - |
| Current Rating: | - |
| Insulation Material: | Not Insulated |
| Length: | 19 mm |
| Material: | Brass |
| Maximum Bundle Diameter: | - |
| Mounting Angle: | Straight |
| Product Type: | Terminals |
| other: | 5000 |
| Subcategory: | Terminals |
| Voltage Rating: | - |
| Width: | 7.6 mm |
| Wire Gauge: | 13 AWG |
| Unit Weight: | 0.041588 oz |
HOT
1-2840575-1
Brand:TE Connectivity

640212-1 (Cut Strip)
Brand:TE Connectivity / AMP

726386-2
Brand:TE Connectivity / AMP

62553-3
Brand:TE Connectivity / AMP

19600-1302
Brand:Molex

19193-0338
Brand:Molex

4-520447-2
Brand:TE Connectivity / AMP

171897-1
Brand:TE Connectivity / AMP

74651195R
Brand:Wurth Elektronik

61765-1
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






