Manufacturer No:TMP112NAIDRLR
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Temperature Sensor ICs
Description:Board Mount Temperature Sensors +/-0.5 C 1.4V to 3.6V digital temperature sensor with I2C/SMBus in 2.56mm2 package 6-SOT-5X3 -40 to 125
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Board Mount Temperature Sensors |
| RoHS: | Details |
| Output Type: | Digital |
| Configuration: | Local |
| Accuracy: | +/- 1 C |
| Supply Voltage - Min: | 1.4 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Interface Type: | 2-Wire I2C SMBus |
| Resolution: | 12 bit |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Shutdown: | Shutdown |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOT-5X3 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Texas Instruments |
| Operating Supply Current: | 10 uA |
| Product: | Temperature Sensors |
| Product Type: | Temperature Sensor ICs |
| Series: | TMP112 |
| other: | 4000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Type: | Digital Temperature Sensor |
| Unit Weight: | 0.000113 oz |
HOT
AD22105ARZ-REEL7
Brand:Analog Devices

MCP9701AT-E/TT
Brand:Microchip Technology

TMP235AEDCKTQ1
Brand:Texas Instruments

GE-2142
Brand:Amphenol Advanced Sensors

ADT7422CCPZ-RL7
Brand:Analog Devices

TMP103BYFFR
Brand:Texas Instruments

TSD305-2C55
Brand:Measurement Specialties

PPG102JB
Brand:Littelfuse

GE-1665
Brand:Amphenol Advanced Sensors

TMP114AIYMTR
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






