Manufacturer No:DSR2215GD612
Manufacturer:C&K Switches
Type:Rocker Switches
Description:Rocker Switches SPST ON-OFF Rocker GREEN LED Illum
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | C&K Switches |
| Product Category: | Rocker Switches |
| RoHS: | Details |
| Illuminated: | Illuminated |
| Lamp Type: | LED |
| Contact Form: | SPDT |
| Switch Function: | ON - OFF |
| Current Rating: | 16 A |
| Voltage Rating DC: | 12 VDC |
| Termination Style: | Quick Connect |
| Color: | Black |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Contact Plating: | Silver |
| IP Rating: | IP65 |
| Packaging: | Tray |
| Series: | DSR |
| Actuator Material: | Polycarbonate (PC) |
| Brand: | C&K |
| Height: | 25.5 mm |
| Housing Material: | Nylon |
| Length: | 23.4 mm |
| Life: | 10000 Cycle |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Product Type: | Rocker Switches |
| other: | 320 |
| Subcategory: | Switches |
| Width: | 17.4 mm |
HOTMRSSV1DC16SMJTR
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

MRSSV1DR10SMGWTR
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch
2434804-1
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

D2EW-B03H
Brand:Omron Electronics

09-400005.13305
Brand:EAO

09-400009.40251
Brand:EAO

MRSSV0DC10SMGWTR
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

SKHCBLA010
Brand:Alps Alpine

435151014845
Brand:Wurth Elektronik

EVP-BL5A8F000
Brand:Panasonic
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






