Manufacturer No:MF-RM016/240-0
Manufacturer:Bourns
Type:Resettable Fuses - PPTC
Description:Resettable Fuses - PPTC 240V .16A-HD 2A MAX
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Resettable Fuses - PPTC |
| RoHS: | Details |
| Series: | MF-RM |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | Radial |
| Hold Current: | 160 mA |
| Maximum Voltage: | 240 VAC |
| Trip Current: | 370 mA |
| Current Rating - Max: | 2 A |
| Resistance: | 7.8 Ohms |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Lead Spacing: | 5.1 mm |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Bourns |
| Diameter: | 9.9 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 1.4 W |
| Product Type: | Resettable Fuses - PPTC |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | PPTC Resettable Fuses |
| Tradename: | Multifuse |
| Type: | PTC Resettable Fuses |
| Width: | 3.8 mm |
| Unit Weight: | 0.012134 oz |
HOT
MF-FSHT016KX-2
Brand:Bourns
RF5024-000
Brand:Littelfuse

MF-PSML125/6-2
Brand:Bourns

MF-NSML500/6-2
Brand:Bourns

MF-LSMF400/16X-2
Brand:Bourns

MICROSMD005F-2
Brand:Littelfuse

MF-LSMF330/16X-2
Brand:Bourns

MF-RX185/72-0-14
Brand:Bourns

2920L185DR
Brand:Littelfuse

0402L050SLKR
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






