Manufacturer No:XC7K160T-1FBG676C
Manufacturer:Xilinx
Type:FPGA - Field Programmable Gate Array
Description:FPGA - Field Programmable Gate Array XC7K160T-1FBG676C
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Xilinx |
| Product Category: | FPGA - Field Programmable Gate Array |
| RoHS: | Details |
| Series: | XC7K160T |
| Number of Logic Elements: | 162240 LE |
| Adaptive Logic Modules - ALMs: | 25350 ALM |
| Embedded Memory: | 11.43 Mbit |
| Number of I/Os: | 400 I/O |
| Supply Voltage - Min: | 970 mV |
| Supply Voltage - Max: | 1.03 V |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Data Rate: | 12.5 Gb/s |
| Number of Transceivers: | 8 Transceiver |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | FCBGA-676 |
| Brand: | Xilinx |
| Distributed RAM: | 2188 kbit |
| Embedded Block RAM - EBR: | 11700 kbit |
| Maximum Operating Frequency: | 640 MHz |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of Logic Array Blocks - LABs: | 12675 LAB |
| Operating Supply Voltage: | 1.2 V to 3.3 V |
| Product Type: | FPGA - Field Programmable Gate Array |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Programmable Logic ICs |
| Tradename: | Kintex |
| Unit Weight: | 2 oz |
HOT
LCMXO3D-4300HC-5SG72C
Brand:Lattice

LCMXO2-7000HC-4FTG256C
Brand:Lattice

XC9572XL-7VQG44I
Brand:Xilinx

XC3S1600E-4FGG484I
Brand:Xilinx

XCR3128XL-10VQ100I
Brand:Xilinx

XC3S400A-4FT256I
Brand:Xilinx

XC4VLX15-10SFG363C
Brand:Xilinx

XC7A75T-1FGG676I
Brand:Xilinx

AGL600V5-FGG144I
Brand:Microchip Technology

LCMXO2-2000ZE-1TG100C
Brand:Lattice
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






