Manufacturer No:40PC100G1A
Manufacturer:Honeywell
Type:Pressure Sensors
Description:Board Mount Pressure Sensors 0psi to 100psi 5V Guage Transducer
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Honeywell |
| Product Category: | Board Mount Pressure Sensors |
| RoHS: | Details |
| Pressure Type: | Gauge |
| Operating Pressure: | 0 psi to 100 psi |
| Accuracy: | 0.2 % |
| Output Type: | Analog |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Interface Type: | - |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Port Type: | Single Axial Barbless |
| Resolution: | - |
| Package / Case: | DIP-6 |
| Minimum Operating Temperature: | - 45 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | 40PC |
| Brand: | Honeywell |
| Operating Supply Current: | 10 mA |
| Port Size: | 0.1 in |
| Product Type: | Pressure Sensors |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 0.855903 oz |
HOT
803341
Brand:Amphenol i2s

76075-00001000-01
Brand:Honeywell

BMP390
Brand:Bosch Sensortec
MPXV7007DP
Brand:NXP Semiconductors

ABPDANT030PG0D3
Brand:Honeywell

SSCMANV060PGAA5
Brand:Honeywell

NPI-19A-002G2
Brand:Amphenol Advanced Sensors

HSCMRRN001PD2A3
Brand:Honeywell

NPI-19J-200A2
Brand:Amphenol Advanced Sensors

M12-0100-11
Brand:Merit Sensor
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






