Manufacturer No:MPXH6115A6T1
Manufacturer:NXP
Type:Pressure Sensors
Description:Board Mount Pressure Sensors SSOP INTERGATED
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | Board Mount Pressure Sensors |
| RoHS: | Details |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 16.7 psi |
| Accuracy: | 1.5 % |
| Output Type: | Analog |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Interface Type: | - |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Port Type: | No Port |
| Resolution: | - |
| Package / Case: | SSOP-8 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | MPXx6115 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Output Voltage: | 4.633 V to 4.768 V |
| Product Type: | Pressure Sensors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Part # Aliases: | 935319254128 |
| Unit Weight: | 0.012748 oz |
HOT
803189
Brand:Amphenol i2s

HSCDRRN160MD2A5
Brand:Honeywell

LPS22DFTR
Brand:STMicroelectronics

U5601-001305-500PA
Brand:TE Connectivity

ABP2LSNT060PGSA3BB
Brand:Honeywell
MPXH6115A6T1
Brand:NXP Semiconductors

803325
Brand:Amphenol i2s
M7139-350BG-2-00000
Brand:Measurement Specialties

803159
Brand:Amphenol i2s

803348
Brand:Amphenol i2s
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






